ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2152  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


مرمت ۱۲۲۰ کیلومتر ایل‌راه‌ به همت دولت در آذربایجان‌غربی

مرمت ۱۲۲۰ کیلومتر ایل‌راه‌ به همت دولت در آذربایجان‌غربی

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از - ایرنا- مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: یک‌هزار و ٢٢٠ کیلومتر ایل‌راه‌ عشایری این استان به همت دولت تدبیر و امید در طول هفت سال گذشته مرمت و بازسازی شده که یکی از مهمترین اقدامات در راستای بهبود وضعیت عشایر به ویژه در زمان کوچ است.
علی ناجی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با مرمت و بازسازی این مسیرها ۶ هزار و ٩٣٨ خانوار عشایری از آن بهره‌مند شده اند.
وی اضافه کرد: بهبود وضعیت ایل‌راه‌ها از جمله مهمترین برنامه‌های دولت و اداره‌کل امور عشایر آذربایجان‌غربی است که با اهتمام ویژه‌ای آن را دنبال می‌کنیم.
مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی ادامه داد: ساماندهی این مسیرها می‌تواند در کمک به عشایر برای کوچ آسان‌تر به ییلاق و قشلاق و محرومیت‌زدایی از این قشر مؤثر باشد.
ناجی گفت: همچنین در طول این مدت ١۵٠ کیلومتر مسیر آبرسانی و تامین آب شرب بهداشتی برای عشایر انجام و در نتیجه آن چهار هزار و ١٩۶ خانوار عشایری از آب شرب بهداشتی بهره‌مند شده اند.
وی با اشاره به تجهیز مناطق عشایری این استان به حمام خورشیدی، گفت: با همت دولت تدبیر و امید ١۴ حمام خورشیدی برای ١٨٢ خانوار عشایر این منطقه توزیع و نصب شده است.
وی ادامه داد: توسعه استفاده از امکانات و دستگاه‌هایی که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند از مهمترین برنامه‌های اداره کل در راستای خدمت رسانی مناسب به عشایر است.
مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: بهسازی و احداث ٢١٧ مورد چشمه و آبشخور دامی، بهسازی هفت هزار مترمربع اماکن دامی، احداث سه هزار و ١٨۵ متر کانال انتقال آب کشاورزی، آبرسانی سالانه ٢٩ هزار مترمکعب آب به مناطق عشایری و مرمت و لایروبی ٢٠٠ متر قنات از دیگر خدماتی بوده که به همت دولت تدبیر و امید به عشایر آذربایجان‌غربی ارائه شده است.
ناجی بیان کرد: با اجرای این طرح‌های عمرانی در مناطق عشایری ١۶ هزار و ٨۴٠ خانوار عشایری آذربایجان‌غربی از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.
وی تاکید کرد: در مجموع برای این ١۵ طرح‌ با همت دولت تدبیر و امید و توجه آن به بخش عشایر، ٧٩ میلیارد و ٩۴٨ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری سال ١٣٨٧ شمسی، ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در استان وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد، ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین‌دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.
وی با بیان اینکه بهبود معیشت خانوارهای عشایری دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است، افزود: هم‌اکنون ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های عشایری وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات بهداشتی و تامین نیازهای آنان در مناطق ییلاقی عشایر در اولویت است، گفت: در این راستا بازدیدهای میدانی از مناطق ییلاقی عشایرنشین صورت می‌گیرد تا مشکلات شناسایی و برطرف شود.

 

به گزارش ایرنا ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.


کد خبر:  1555276
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:

[Atorpatdate]
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byANAJ