ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2120  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


جامعه عشایر سالانه ۹.۵ میلیون راس دام پرواربندی شده را روانه بازار می‌کنند

جامعه عشایر سالانه ۹.۵ میلیون راس دام پرواربندی شده را روانه بازار می‌کنند

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از - ایرنا- رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: سالانه ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام توسط جامعه عشایری کشور پرواربندی و روانه بازار مصرف می‌شود.
"کرمعلی قندالی" روز چهارشنبه در حاشیه سفر به آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالانه ۱۹۵ هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر در کشور تولید می شود که نقش بسزایی در تامین گوشت مورد نیاز شهروندان دارد.
وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را عشایر تولید می کنند، ادامه داد: اجرای طرح پرواربندی برای تعادل زیستی دام و مرتع تاثیرگذار است و به تولیدات سالانه دامی کشور افزوده می‌شود.
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: در راستای حمایت از نجیره تولید طی سال جاری پنج میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و برای جامعه عشایری پرداخت می‌شود.
قندالی ادامه داد: همچنین در راستای جبران هزینه‌های مدیریت بحران در جامعه عشایری ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان تخصیص و جذب شده است.
وی اضافه کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات مدیریت بحران نیز تا سال ۱۴۰۰ جذب و بین تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری توزیع می‌شود.
وی با اشاره به جمعیت عشایری کشور بیان کرد: طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۸۷، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار عشایری بوده که این رقم بر اساس سرشماری ثبتی مبنا به حدود ۳۰۰ هزار خانوار با یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: ۳۵ میلیون هکتار از اراضی و مراتع کشور در حوزه جامعه عشایری است و این جامعه با داشتن ۲۳ میلیون راس دام ۲۸ درصد دام کشور را در اختیار دارند.
قندالی بیان کرد: این آمار نشان می‌دهد با وجود برخی مهاجرت‌ها در جوامع در این حوزه نیز شاهد مهاجرت معکوس و برگشت عشایر به حوزه و مناطق خود هستیم.
رییس سازمان امور عشایری کشور به همراه قائم مقام و چند تن از معاونان خود روز سه‌شنبه و چهارشنبه جهت بررسی مشکلات و بازدید از واحدهای دامداری عشایر به آذربایجان‌غربی سفر کرده است.
حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند؛ از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.

 

۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.


کد خبر:  1555297
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:

[Atorpatdate]
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byANAJ