ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2117  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


مدیرکل: عشایر آذربایجان‌غربی رتبه اول تولید شیر در کشور را دارند

مدیرکل: عشایر آذربایجان‌غربی رتبه اول تولید شیر در کشور را دارند

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از - ایرنا- مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: عشایر استان با دارا بودن بیش از 2 میلیون واحد دامی و تولید 50 هزار تن شیر در سال رتبه اول کشوری را در اختیار دارند.
علی ناجی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استان آذربایجان غربی با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل‌های عشایری طبق ارزیابی های سازمان امور عشایر و سازمان برنامه و بودجه کشور بعد از استان‌های فارس و خوزستان جایگاه سوم عشایری را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: همچنین 25 درصد تولیدات پروتینی در سطح استان توسط عشایر تولید و عرضه می ‌شود.
مدیر کل امور عشایر استان آذربایجان غربی ادامه داد: عشایر استان در امر تولید صنایع دستی داری با تولید 15700 متر مربع در سال قریب به 10 درصد تولید این محصولات را به خود اختصاص داده و در صنایع دستی غیر داری قریب به 43 درصد تولیدات کشوری رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: از مجموع 2 میلیون و 670 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و مراتع حدود یک میلیون و 615 هزار هکتار جزو قلمرو زیستی عشایر استان را تشکیل می دهد.
ناجی اضافه کرد : برای حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های عشایری در سطح استان آذربایجان غربی امسال رقمی بالغ 40 میلیارد ریال در امر بهسازی چشمه ها و تامین آب شرب عشایردرقالب 68 پروژه عمرانی هزینه شده است، و همچنین آبرسانی سیار به 300خانوار در مناطق عشایری بورالان ماکو با اعتباری به مبلغ 1میلیارد و 700 میلیون ریال انجام شده که برای سال بعد هم این خدمات رسانی برای عشایر نیز صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: امیدواریم در سال آینده آن بهره وری و تامین آب شرب عشایر را در سطح استان آذربایجان غربی به مرحله کامل برسانیم و بعد از آن نیازی برای تامین آب شرب سالم احیانا کمبود آب شرب عشایر در سطح استان نخواهیم داشت. کل نیازهای آبی بهداشتی عشایر در سطح آذربایجان غربی تامین خواهد شد.
وی اظهار داشت: برای باز سازی و مرمت ایل راه‌های عشایری در سطح استان در سال گذشته 3 میلیارد و 400 میلیون ریال هزینه شده است که این مقدار اعتبار برای مرمت و بازسازی 91 کیلومتر از ایل راههای سطح استان هزینه شده است.
وی اضافه کرد: همین طور برای تامین تجهیزات انژری های نو ومنابع تجدید پذیر وانرژی پاک خورشیدی نیز رقمی بالغ بر 3میلیارد و 400 میلیون ریال هزینه شده است و قرار داد تامین ابزارها و تجهیزات با شرکت های تولید کننده منعقد شده در ییلاقات در خدمت عشایر عزیز خواهد بود.
عشایر استان آذربایجان غربی با جعمیتی بالغ 104 هزار نفر در قالب 15هزار 599خانوار جمعیت 10 درصد جمعیت روستایی استان تشکیل می دهند.

 

که در ۳۳۶ کانون توسعه ای در تمامی شهرستان‌های سطح استان پراکنده هستند.


کد خبر:  1555323
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:

[Atorpatdate]
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byANAJ