ارسال پیامک

1399/12/09

..:: امور عشایر استان » درباره استان::..

      ورود به سايت

      

 درباره استان آذربایجان غربی   

استان آذربايجان غربي

  موقعيت جغرافيايي و تقسيمات سياسي استان
استان آذربايجان غربي با احتساب درياچة اروميه حدود 43660 کيلومتر مربع مساحت دارد. اين استان که در شمال غرب ايران است، 65/2 درصد از مساحت کل کشور را تشکيل مي‌دهد و بين 35 درجه و 58 دقيقه تا 39 درجه و 46 دقيقه عرض شمالي (از خط استوا) و 44 درجه و 3 دقيقه تا 47 درجه و 23 دقيقه طول شرقي (از نصف‌النهار گرينويچ) قرار گرفته است.

جغرافياي طبيعي
استان‌ آذربايجان‌ غربي‌ يکي‌ از مناطق‌ کوهستاني‌ کشور است‌ که‌ توپوگرافي‌ متنوع‌ و گسترده‌اي‌ دارد. درسراسر ناحيه‌ هم‌ مرز آن‌ با ترکيه‌ و عراق‌، کوههاي‌ مرتفع‌ برف‌گيري‌ از شمال‌ به‌ جنوب‌ کشيده‌ شده‌ است‌. آب‌هاي‌حاصل‌ از ذوب‌ برف‌ کوه‌هاي‌ مذکور بصورت‌ رودخانه‌هاي‌ متعددي‌ در دره‌هاي‌ منطقه‌ جريان‌ مي‌يابد و به‌ سه‌حوزه‌ عمده‌ درياچه‌ اروميه‌، گسل‌ عظيم‌ خوي‌ و دره‌ رود کلوي‌ سرازير مي‌شوند. سه‌ ناحيه‌ فوق‌ پست‌ترين‌ نقاط‌آذربايجان‌ غربي‌ به‌ حس اب‌ مي‌آيد
اين استان از طرف شمال و شمال شرقي با جمهوري‌هاي نخجوان و ارمنستان، از غرب با کشورهاي ترکيه و عراق، از جنوب با استان کردستان و از شرق با استان آذربايجان شرقي و زنجان همسايه است.
طول مرز آبي و خاکي استان با کشورهاي همسايه مجموعاً 823 کيلومتر است که 135 کيلومتر آن مرز آبي با جمهوري‌هاي آذربايجان (نخجوان) و ارمنستان، 488 کيلومتر مرز خاکي با ترکيه و 200 کيلومتر مرز خاکي با عراق است.
دماي هوايي اين استان در تابستان معمولاً از 40 درجه سانتي گراد تجاوز نمي کند و در زمستان بسيار سرد و بارش برف سنگين است.شهرستان سردشت در جنوب استان آذربايجان غربي(با بيش از 900 ميلي متر بارش ساليانه) و شهرستان خوي در شمال اين استان با حدود 240 ميليمتر) به ترتيب بيشترين و کمترين ميان بارش ساليانه را دارند.وجود چشمه هاي آب معدني و بارندگي زياد،از ديگر ويژگي هاي آب و هوايي اين منطقه است.
استان آذربايجان غربي به علت وجود گسل هاي متعدد و قرارگيري در کمربند زلزله آلپ هيماليا يکي از مناطق مستعد زمين لرزه مي باشند.
بلندترين کوههاي آن از شمال به جنوب،اورين(خوي)،برده رش (اروميه)،ساري داش (اشنويه) و ملک هلان (پيرانشهر) نام دارند.
موقعيت خاص جغرافيايي و داشتن وضعيت مناسب آب و هوايي، اين استان را از توان آبي بالايي برخوردار کرده است.از مهمترين رودهاي استان مي توان به ارس،زرينه رود،زاب،سيمينه رود،نازلو،گلدار،باراندوز،قطور و ... اشاره کرد.حجم آب برداشتي از منابع سطحي و زيرزميني ساليانه 6/3 ميليارد متر مکعب است که 53 درصد آن از منابع آب سطحي و بقيه آن از منابع آب زيرزميني تأمين مي شود.
استان آذربايجان غربي داراي چشمه هاي آب معدني فراوان است که بخشي از آب اين چشمه ها به درياچه نفوذ مي کند.

جغرافياي اقتصادي
آذربايجان غربي به دليل داشتن زمينهاي حاصل خيز و مناطق طبيعي غني از مهمترين مناطق کشاورزي و دامپروري ايران است. توليدات بخش صنعت و معدن 4.5 % از صادرات کل کشور را تشکيل مي دهد معادن اين استان بعد از استانهاي خراسان و سمنان مقام سوم را از نظر تنوع ماده معدني دارد در اين استان انواع صنايع دستي هم رونق خاصي دارد..

جغرافياي انساني
براساس سرشماري سال 1375 جمعيت اين استان 2496320 نفر است از اين تعداد 53% ساکن شهر و 47 % ساکن روستا هستند بيشتر مردم اين استان مسلمان هستند.اقليت هاي مذهبي ارامنه و کليمي هم در اين استان زندگي مي کنند. نژاد مردم اين سرزمين آرياي است و بعد ها اقوام ترک و مغول بر اين سرزمين آمدند.

جغرافياي سياسي
اين استان براساس آخرين تقسيمات کشوري 17شهرستان، 40بخش، 38 شهر، 113 دهستان و دارد و مرکز آن شهر تاريخي اروميه است. شهرستان‌هاي استان آذربايجان غربي عبارتند از:
اروميه، اشنويه،بوکان،پلدشت،پيرانشهر، تکاب،چالدران، چايپاره،خوي، سردشت، سلماس، شاهين‌دژ، شوط، ماکو ، مهاباد،مياندوآب و نقده.

 


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byANAJ