نقشه استان آذربایجان غربی

معرفی استان

شمال غربی‌ترین استان جمهوری اسلامی ایران یعنی آذربایجان‌غربی بین 35 درجه و 58 دقیقه تا 39 درجه و 46 دقیقه عرض شمالی و 44 درجه و 3 دقیقه تا 47 درجه و 23 دقیقه طول شرقی قرار دارد و دارای آب‌وهوای معتدل، نیمه‌خشک و نیمه مرطوب کوهستانی تحت تأثیر جریان‏هاى مرطوب اقیانوس اطلس و مدیترانه می‌باشد. این استان بدون احتساب مساحت دریاچه ارومیه، با 37411 کیلومترمربع وسعت، بیش از 3 میلیون نفر را در خود جای‌داده است. آذربایجان‌غربی با 3 کشور خارجی آذربایجان، ترکیه و عراق مرز مشترک آبی و خاکی دارد و از طرفی در هم‌جواری کشور چهارم یعنی ارمنستان بافاصله اندک 15 کیلومتری قرارگرفته است و از این منظر منحصربه‌فردترین استان ایران است. به‌طوری‌که با 3/2 درصد از خاک کشور، حدود 16 درصد از مرزهای خشکی ایران با کشورهای همسایه را به خود اختصاص داده است. این استان چشم‌نواز، با پشتوانه عظیم و دیرین تاریخی و مردمانی از ادیان، مذاهب و قومیت‌های مختلف اعم از شیعه، سنی، ترک، کرد، آشوری و ارمنی به‌عنوان نماد همدلی و همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان، بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 94، 17 شهرستان، 40 بخش، 43 شهر و 4485 آبادی دارد

ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عمومی

 همسایگی با 3 کشــور عراق، تـرکیه و آذربـایجان و همجواری با ارمنستان با فاصله 15 کیلومتر.

 1. در اختیار داشتن مبادی ورود و خـروج مرزی (پلدشت، بازرگان، سرو، رازی و پیرانشهر) و بهره‌مندی از 7 بازارچه و 9 گمرک در مرز مشترک با 3 کشور مذکور.
 2. عبور تنها راه ترانزیتی جاده‌ای و راه‌آهن کشور به ترکیه و اروپا از استان و استقرار بر روی کریدور شرقی و غربی.
 3. عبور خط لوله گاز ایران- ترکیه- اروپا از استان برای صدور و تزانزیت نفت و گاز.
 4. وجود فرودگاه بین‌المللی ارومیه و فرودگاه خوی و فرودگاه ماکو.
 5. وجود منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو، منطقه ویژه اقتصادی سلماس و سرو.
 
پل میانگذر دریاچه ارومیه

نقشه استان آذربایجان غربی

ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی

 1. سه محصول عمده باغی شامل سیب ، انگور ، هلو
 2. دو محصول عمده و استراتژیک زراعی شامل گندم وجو
 3. تامین بخشی از مواد پروتئینی و حیوانی کشور
 4. بهره‌گیری از کشت علوفه و ضایعات حاصل از فرایند تولید کارگاه‌ها و کارخانجات صنایع تبدیلی کشاورزی، تفاله‌های حاصل از فرایند تولید که ارزش غذایی دامی دارند، در تولیدات محصولات دامی و طیور و شیلات استان.
 5. دارا بودن اراضی جنگلی مناسب و قابلیت تولید انواع چوب صنعتی به ویژه صنوبر.
 6. وجود اراضی کشاورزی حدود 740 هزار هکتار تا 780 هزار هکتار شامل اراضی زیر کشت محصولات سالانه، آیش، باغ و قلمستان و رتبه ششم  استان از این لحاظ در سطح کشور

 

ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش صنعت و معدن

 1. تولیدکننده عمده کنسانتره سیب و انگور در کشور.
 2. رشته فعالیت‌های عمده صنعتی استان شامل محصولات غذائی و آشامیدنی‌ها، سایر محصولات کانی غیرفلزی و محصولات فلزی فابریکی.
 3. قطب‌ معدنی کشور به دلیل وضعیت خاص تکتونیکی و ذخایر معدنی مختلف و متنوعی اعم از غیرفلزی، فلزی و معدنی.
 4. وجود معادن از جمله معادن مصالح و سنگ‌های ساختمانی، گرانیت، میکا، زرنیخ، تالک، تراورتن، طلا، خاک نسوز و پوکه معدنی، انواع سنگ تزئینی، نمک آبی، نمک سنگی، گچ و آهک، دولومیت، رومیت، سیلیس، پوزولان، تیتان و فسفات.
 5. استحصال طلا از معادن بی‌نظیر زرشوران تکاب و مرغوب‌ترین سنگ تزئینی گرانیت سبز قره‌باغ و سنگ‌های چینی و لابیرنت پیرانشهر و نقده.
 6. قطب سیمان کشور با ظرفیت تولید تقریبی 4520 هزار تن سیمان در سال و کسب رتبه 5 در کشور.
 7. قطب نخست طلا با داشتن میزان زیاد ذخایر طلای شناسایی شده کشور در این استان.
 8. مقام سوم معادن استان از نظر تنوع ماده معدنی در سطح کشور

 

 
پل میانگذر دریاچه ارومیه
نقشه استان آذربایجان غربی

ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش گردشگری

 1. برخورداری از جاذبه‌های طبیعی، عرصه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعت مستعد برای گردشگری و ورزش‌های زمست انی و آبی.
 2. دارا بودن آثار فرهنگی تاریخی ثبت شده جهانی شامل تخت سلیمان و قره کلیسا و قرار گرفتن در بین 10 استان اول کشور از لحاظ آثار تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی.
 3. وجود مناطق فرهنگی، تفریحی و گردشگری شامل منطقه گردشگری باری، بندر ساحلی گلمانخانه، منطقه گردشگری تخت‌سلیمان، مجموعه فرهنگی آرامگاه شمس تبریزی، غار سهولان مهاباد، مجموعه تفریحی هفت چشمه نقده، منطقه گردشگری ماکو، منطقه گردشگری مهاباد، منطقه گردشگری خوشاکو، منطقه گردشگری شوط، منطقه گردشگری قره کلیسای چالدران، منطقه گردشگری سردشت، منطقه گردشگری سد حسنلو، منطقه گردشگری تفرجگاه بند و ...